Jaka kamera na wakacje 2018?

Lis 12, 2018

Wybieracie się na wakacje. Z pewnością chcielibyście mieć świetną pamiątkę ze swojego wyjazdu w postaci filmu, ale nie wiecie jak się do tego zabrać? Już na samym początku czeka Was trudna decyzja – którą kamerę wybrać?

Chętnie spróbuję wskazać według mnie najlepszy wybór, dzięki któremu Twój film będzie wyglądać nowocześnie i nie będzie miejsca na nudę. Wasza produkcja z pewnością zrobi furorę wśród znajomych na Facebook’u i w rodzinnym gronie.

Zalety kamery na wakacjach

Porównując ze sobą  aparat, kamerę, oraz GoPro – wybór kamery daje zdecydowanie najlepszą jakość. Prawdopodobnie z tych 3 wariantów, właśnie ta opcja najlepiej będzie trzymać się w dłoni.

Oprócz tego kamera umożliwia korzystanie z rozbudowanych funkcji. Elektroniczne filtry ND – dzięki czemu materiał nie będzie przepalony. Można oczywiście korzystać z dokręcanych filtrów ND na obiektyw, ale trzeba pamiętać, że do każdego obiektywu potrzebny jest dedykowany filtr (chodzi o wielkość gwintu podawaną w milimetrach). Niestety nie każda kamera posiada takie funkcje.

Dodatkowym atutem jest brak problemów z przegrzewaniem się kamery. Sprzęt jest na tyle duży, że idealnie radzi sobie z rozprowadzaniem ciepła na zewnątrz. W wysokich temperaturach może być to naprawdę pomocne. Aparaty w ekstremalnych warunkach nie najlepiej radzą sobie z ciepłem.

Dłuższa praca baterii może okazać się kluczowa w przypadku kiedy cały dzień spędzasz poza hotelem, a on służy Ci tylko i wyłącznie do zregenerowania sił na kolejny, pełen wrażeń dzień zwiedzania.

Warto też wspomnieć o możliwości korzystania z różnych obiektywówNajtrafniejszym wyborem może okazać się obiektyw typu Zoom, jeżeli dysponuje on jeszcze jasnym światłem to tym lepiej. W słabych warunkach oświetleniowych lepiej poradzi sobie ze światłem i obraz nie będzie miał tak dużo artefaktów. Krótko mówiąc nie będzie tak zaszumiony. Natomiast w dzień, jaśniejszy obiektyw przyda się podczas robienia plastyczniejszych ujęć. Przysłona 2.8F pozwoli nam na lepsze rozmycie tła, niż w przypadku np. obiektywów o minimalnej przysłonie 4F wzwyż. Taki zabieg sprawia, że obiekt znajdujący się w centrum kadru jest ostry, a wszystko za nim pozostaje w rozmyciu. Dzięki czemu ujęcia będą bardziej profesjonalne

Koszt jasnych zoomów nie należy do najmniejszych. Kwoty szacują się w granicach 2000-8000 złotych. Warto pamiętać, że wybierając tego typu obiektyw mamy dostęp do wielu ogniskowych bez konieczności zmiany obiektywu na inny. Dysponujemy bowiem od szerokich kadrów, bo bardzo wąskie portretowe. Także jeden obiektyw pozwoli załatwić cała sprawę i cieszyć się wolnością. Podczas częstej wymiany obiektywów jesteśmy narażeni na zabrudzenia matrycy/pyłki, które pozostawiają już na nagranym obiektywie brzydkie nie do usunięcia w postprodukcji plamy. Mało tego, plamy da się jakoś przeżyć, gorzej gdy dojdzie do uszkodzenia matrycy przez małą drobinkę piasku.

Zdecydowania zabrania się wymieniać obiektyw na plaży, gdyż jesteśmy podwójnie narażeni na zniszczenie matrycy aparatu!

obiektyw kamery

Wybierając obiektyw typu zoom, matryca jest zdecydowanie bezpieczniejsza.

Obiektyw wart zakupu w przypadku posiadania aparatu/kamery firmy Canon :

https://www.optyczne.pl/97.1-Test_obiektywu-Canon_EF_24-70_mm_f_2.8L_USM_Wst%C4%99p.html

i jeszcze jedna tańsza możliwość, ze światłem 4F i nieco innej ogniskowej 24-105mm :

https://www.optyczne.pl/84.1-Test_obiektywu-Canon_EF_24-105_mm_f_4L_IS_USM-Wst%C4%99p.html

Obiektyw wart zakupu w przypadku posiadania aparatu/kamery firmy Sony :

https://www.optyczne.pl/112.1-Test_obiektywu-Sony_Carl_Zeiss_Vario_Sonnar_24-70_mm_f_2.8_T*_SSM.html

i jeszcze jedna tańsza możliwość, ze światłem 4F i nieco innej ogniskowej 18-105mm :

(ten obiektyw posiada stabilizację obrazu, co niewątpliwie przydaje się podczas ujęć z ręki)

https://www.optyczne.pl/1137-Sony_E_18-105_mm_f_4_PZ_G_OSS-specyfikacja_obiektywu.html

Jak sami widzicie ceny obiektywów nie należą do najmniejszych, ale warto kupić jeden porządny obiektyw, niż mieć 5 beznadziejnych, które kuszą jedynie swoją niską ceną.

Brutalna prawda o tradycyjnej kamerze w trakcie urlopu

Sprzęt jest przede wszystkim drogi, jesteśmy narażeni na większe prawdopodobieństwo kradzieży – co za tym idzie, jesteśmy w plecy. Mniejsza kompatybilność w transportowaniu sprzętu, kamera jest zdecydowanie zbyt ciężka, aby móc z niej swobodnie korzystać. Także spójrzmy prawdzie w oczy – tradycyjna kamera świetnie się nada do realizacji teledysków, spotu reklamowego, a niekoniecznie do reportażu z wakacji.

W takim wypadku czy powinniśmy zupełnie porzucić ideę stworzenia wakacyjnego filmu? Otóż nie. Z pomocą przychodzi nam inne rozwiązanie.

Kamera sportowa GoPro

kamera na wakacjach

Dochodzimy do tego momentu, gdzie prawdopodobnie jeszcze przed samym wyjazdem rozporządzamy nasz budżet na zakup sprzętu. Najnowszy model kamerki GoPro Hero 6 kosztuje ok. 1600 zł bez akcesoriów, także porównywalnie co podstawowe modele aparatów.

Przyjrzyjmy się wadom i zaletom :

Zalety: GoPro jest jeszcze mniejsze niż aparat. W najnowszym modelu mamy możliwość zapisu obrazu 4k w 60/sec. Co daje niesamowite efekty. Wyobraźcie to sobie 4k i slowmotion, funkcja której nie mają najlepsze aparaty, no może pare modeli się znajdzie, ale to rzadkość.

GoPro ma to do siebie, że jest wodoodporne, pyłoodporne i co tylko chcecie odporne. Chyba, że postanowicie przejechać samochodem waszą kamerkę, ale zakładam, że stanie się to tylko w ekstremalnych przypadkach. Tak, wtedy pewnie nie przeżyje.

Możemy nurkować z naszą kamerą, zamontować ją na dach/maskę samochodu, rower, co tylko chcecie. Przy okazji kamerą GoPro również zrobicie zdjęcie w zapisie RAW (tak samo jak w przypadku aparatu), co przekłada się na większą obróbkę zdjęcia i lepszą jakość.

Kamerę GoPro również możemy zamocować na różnego typu systemy stabilizacji. Polecamy gimbal : FEIYUTECH G5 V2 – odpowiednia cena do jakości. Koszt ok. 600zł. Oczywiście znajdziecie droższe modele w konkurencyjnych firmach, ale moim zdaniem nie ma sensu inwestować w to większej gotówki.  

Wady: brak możliwości korzystania z wymiennych obiektywów. Czyli cały czas mamy szeroki kadr. Tak naprawdę to jest główną wadą tej kamery, bo oprócz tego uzyskamy świetną jakość i niesamowite efekty.

Wakacje z kamerą czy aparatem?

Wybierając sprzęt na wakacje weźmy pod uwagę aparat z różnymi ogniskowymi obiektywów, oraz kamerkę GoPro. Co lepsze? Nie da się podjąć jednogłośnej decyzji. Jeden sprzęt świetnie nada się do innych czynności, a drugi sprawdzi się w jeszcze innych zadaniach.

Idealnym zestawieniem będzie zabrać ze sobą aparat i kamerkę GoPro. Jeżeli stoicie jeszcze przed zakupem aparatu i nie wiecie co wybrać, polecamy : Sony Rx100 VI

Aparat ma wszystko czego turysta potrzebuje. Jest mały lekki, posiada wbudowany obiektyw typu zoom o ogniskowej 24-200mm. Także zyskujecie naprawdę spory zakres ogniskowych, a co za tym stoi – ciekawych kadrów.

4k nie jest dla niego problemem, w Full HD aparat zapisuje materiał w 120kl.sec. Bardzo sprawny autofocus, który wyostrzy obiekt już w 0,03 sekundy.

KONTAKT

 

Nazwa firmy: PJ Films Studio Patryk Jurek
Adres: Nowoberestecka 16,
02-204 Warszawa
Numer telefonu: 606 185 134
E-mail: studio@pjfilmsstudio.pl

 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Share This