Skip to main content

Film reklamowy – czyli jak kupić film reklamowy dla swojej firmy i nie przepłacić


Film reklamowy – czyli jak kupić film reklamowy dla swojej firmy i nie przepłacić

Film reklamowy – czyli jak kupić film reklamowy dla swojej firmy i nie przepłacić

Jak zamówić film reklamowy i nie płacić podwójnie? Na co zwracać uwagę żeby się nie naciąć? Ile właściwie ta impreza kosztuje? Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy tworzącej reklamy wideo i o co pytać żeby nie wtopić.

Wszystko co powinniście wiedzieć na temat filmów reklamowych znajduje się w tym artykule. Cenna wiedza, dzięki której wybierzecie najrozsądniej narzędzie do promowania swojej firmy.

W tym artykule dowiesz się:

 1. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu agencji filmowej
 2. Za co konkretnie płacisz
 3. Jak myślą sprzedawcy
 4. Jaka jest różnica pomiędzy profesjonalną agencją filmową, a freelancerem
 5. Jak powinien wyglądać profesjonalny film reklamowy w przystępnej cenie i ile to kosztuje
 6. Jak najrozsądniej wybrać wykonawcę, aby nie przepłacić, a mimo wszystko zyskać produkt świetnej jakości

1. Szukanie agencji robiącej filmy – na co zwrócić uwagę

W poszukiwaniach firmy zajmującej się produkcją filmów reklamowych musisz wiedzieć o kilku bardzo istotnych kwestiach oto one:

 1. Dokładnie rozeznaj rynek
 2. Zrób to ostrożnie i poświęć więcej niż chwilę czasu na zapoznanie się z różnymi ofertami
  Uważnie zapoznaj się z treścią oraz filmami jakie agencja reklamowa zamieściła na stronie
 3. Dopytaj wykonawcę o wszystkie niezbędne szczegóły:
 • doświadczenie
 • jak będzie wyglądać współpraca
 • czy mogą pochwalić się podobnymi realizacjami
 • jakiego typu sprzęt filmowy zostanie wykorzystany do stworzenia filmu

Pomimo tego, że nie jesteś profesjonalistą i prawdopodobnie nie znasz się na kamerach powinieneś wiedzieć jaki sprzęt użyje wykonawca. Chociażby z tego względu, że z łatwością możesz sprawdzić w Internecie wartość kamery.

Jeżeli wykonawca użyje sprzętu o wartości 10 tyś zł nie świadczy to najlepiej o jakości. Natomiast jeżeli sama kamera kosztuje już dość znaczące pieniądze, musisz wiedzieć, że masz do czynienia z profesjonalistą. Byle amator nie pozwoli sobie na zakup tak drogiego i specjalistycznego sprzętu filmowego.

W dalszej części artykułu rozłożymy wszystkie te zagadnienia na czynniki pierwsze.

Dzięki temu zyskasz ogromną wiedzę na temat filmów reklamowych oraz dowiesz się jak potencjalna współpraca powinna wyglądać.

Na co zwrocic uwage przy szukaniu agencji filmowej tworzacej filmy reklamowe

I) Zanim zdecydujesz się podjąć współpracę zrób research. Na chłopski rozum. Poświęć temu więcej niż 10 minut. Zwróć uwagę do kogo piszesz. Strony znajdujące się na pierwszych pozycjach google nie są tam przypadkiem, prawdopodobnie zapłaciły agencjom marketingowym, aby się tam znaleźć. To dobrze. Dlaczego? Dbają o swój marketing, stać ich na rozwój, dzięki czemu stać ich na sprzedanie dobrego produktu. Żeby firma wykonała dobrą usługę musi być ją na to stać. Przy realizacjach filmowych wykonawcy muszą stworzyć swój wizerunek.

Zwróć uwagę na wygląd strony internetowej. Na pierwszy rzut oka widać czy ktoś jest profesjonalny w tym co robi. Nie musisz znać się na projektowaniu stron www.

Zobacz czy trafia ona w Twój gust. To pierwszy sygnał do tego czy film, który dla Ciebie przygotują będzie spełniał Twoje oczekiwania. Jak firma może stworzyć coś, co działa, skoro ich wizytówka jest bez wyczucia smaku.

Wymówki typu „szewc bez butów chodzi” można sobie wsadzić. Jeżeli ktoś tak mówi to znaczy, że ich nie stać na to, aby zadbać o własny wizerunek, więc tym bardziej nie zadbają o Twój!

II) Kolejną istotną sprawą jest portfolio, to serce każdego twórcy. Gdzie dobry wykonawca tam dobre portfolio. Jeżeli czyiś film nie trafia w Twój gust albo wygląda amatorsko odpowiedź masz jak na dłoni.

Obejrzyj z dwa, trzy filmy tyle w zupełności wystarczy, żeby się rozeznać.

Czasem jednak Twoje poczucie estetyki może nie wystarczyć. Dlatego bardzo ważna jest wiedza na temat tego jak dokładnie filmy powstają.

Ile osób było zaangażowanych w tworzenie danej produkcji.

Jak dużo czasu zajęło danej firmie stworzenie tak efektywnego portfolio.

Przede wszystkim czy portfolio jest prawdziwe.

Co dokładnie mamy na myśli?

Dzisiaj żeby stworzyć film wcale nie trzeba mieć płatnych współprac, by móc pochwalić się jakimkolwiek filmem w swoim portfolio. Istnieje wiele bezpłatnych możliwości takich jak:

 • różnego rodzaju festyny
 • festiwale
 • bezpłatne koncerty
 • początkujące firmy ogłaszają się w Internecie, aby bezpłatnie wykonać dla kogoś film w celu zdobycia portfolio

Nie chcesz płacić komuś dużych pieniędzy, kto dopiero zaczyna przygodę z filmem i jest na etapie budowania swojego wizerunku i doświadczenia.

Potrzebna jest tu profesjonalna agencja filmowa, która wie co robi i ma na swoim koncie liczne współprace z małymi i dużymi firmami.

W portfolio ważne jest:

 • jakość

Jedna osoba nie jest wstanie obsłużyć profesjonalnego sprzętu, żeby uzyskać wysoką jakość produkcji. Potrzebni są ludzie: od światła, reżyser, operator kamery, asystent operatora kamery itd.

 • ilość rozmaitych kadrów w filmie, szeroki, średni, bliski plan, detale
 • marki z jakimi wykonawca miał współprace

Jeżeli są to firmy o których nigdy nie słyszałeś to najprawdopodobniej tych firm nie ma na rynku. Zostały wymyślone na potrzeby stworzenia portfolio. Warto sprawdzić, czy rzeczywiście dane firmy istnieją i czy gdzieś można znaleźć ten dokładnie film. Np. na stronie klienta.

 • technika wykonywania ujęć

Niezbędny, a zarazem drogi sprzęt, dzięki któremu film wygląda profesjonalnie.

Jeżeli w filmie są same statyczne ujęcia, albo obraz bardzo się trzęsie i są widoczne drgania wiesz, że materiał powstał tanim kosztem. W drogich realizacjach można zauważyć wszelkiego rodzaju dojazdy, przeostrzenia, stabilne ruchy kamery, ujęcia z powietrza dobrej jakości.

III) Sprawdź opinie, te na stronie agencji filmowej niewiele pomogą. Każdy może napisać na własnej stronie co mu się podoba. Nie ma to pokrycia z prawdą. Można zwrócić uwagę na zakładkę „współprace” albo „pracowaliśmy z…i tutaj nazwy firm”. Jeżeli portfolio potwierdza takie realizacje to w porządku.

Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że firmy po prostu kupują opinie. Płacą agencjom marketingowym za to, żeby rzekomi klienci pozostawiali na różnych portalach pozytywne opinie.

Mało tego, są to naprawdę przekonujące treści, które nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Profesjonalni copywriterzy odpowiadają za jakość umieszczanych treści.

Uwaga klienta zostaje odwrócona i nieświadomy klient dokonuje zakupu. Nie zawsze takiej jakości jakiej oczekiwał po opiniach.

Musisz być bardzo uważny przy zapoznawaniu się z opiniami danej firmy.

Zapoznaj się z opiniami w google. Wizytówka google wzbudza poczucie wiarygodnego źródła. Jednak w większości przypadków jest ono mocno naciągane.

Zawsze można poprosić, aby znajomy, rodzina skomentował, że jest w pełni usatysfakcjonowany z danej usługi, bądź produktu. Przy większej ilości różnych opinii można brać je pod uwagę, mimo wszystko radzimy zachować szczególną ostrożność.

Oto dlaczego:

Opinie Google: 9 na 10 firm kupuje je lub samodzielnie tworzy komentarze, jedynym sposobem aby trafić na dobrego wykonawcę jest zadać mu pytania o:

 • sprzęt
 • doświadczenie
 • konkretne realizacje, które zapamiętał (zobacz dla kogo pracował, profesjonaliści lubią poplotkować o szczególnych projektach)

Sprawdź o czym jeszcze musisz pamiętać! 

Jak wybrac agencje filmowa do realizacji filmu reklamowego

IV) Rozmowa telefoniczna. Tak, to takie proste. Każdy dochodzi w końcu do wniosku, że ze strony internetowej niewiele może się dowiedzieć, bo każdy pisze te same bzdury. „Jesteśmy najlepsi” „Kochamy to co robimy, a sfrustrowanych i niewygodnych klientów spijamy jak ambrozję”. Nie prawda.

Trzeba zadzwonić i dowiedzieć się czegoś osobiście. Już po kilku zdaniach można przekonać się czy ktoś po drugiej stronie słuchawki wie co mówi. Jeżeli gubi się w zeznaniach. Nie wie, jak wycenić projekt, albo mówi coś w stylu „to skomplikowane, to nie takie łatwe”-odpuść sobie.

Wiadomo, niekiedy firma potrzebuje czasu, aby wycenić dany projekt. Może to potrwać nawet kilka dni z tego względu na to, że trzeba uzyskać informacje od odpowiednich ludzi, ile chcą kasy za swoja działkę, znaleźć odpowiednią lokalizacje. Zapytać kogoś jakie ma oczekiwania finansowe za wynajęcie przestrzeni, biura itd.

Natomiast jeżeli słyszysz, że film reklamowy kosztuje 1500zł i w sumie to uwiniemy się w dwa dni, a w trzeci dzień film będzie gotowy. Uciekaj! Może na olx za 1500zł nakręcisz komunie syna, ale zdecydowanie nie zrealizujesz za to wartościowego filmu reklamowego swojej firmy. Nie ma opcji.

Za co dokładnie płacisz?

 • wiedza i doświadczenie
 • profesjonalny sprzęt filmowy
 • czas poświęcony na przygotowanie produkcji i ustalenia
 • czas poświęcony na realizację filmu
 • czas poświęcony na montaż i postprodukcję filmu
 • wprowadzenie ewentualnych uwag do filmu

Jak sam widzisz, kwota 1500zł jest niewystarczająca, żeby pokryć wszystkie działania.

Przy założeniu, że wynajęcie samego sprzętu filmowego za dzień zdjęciowy to średni koszt 1500zł netto.

W dalszej części artykułu dokładnie przyjrzymy się temu zagadnieniu.

V) Spotkanie. Brzmi logicznie, prawda? Po rozmowie telefonicznej w momencie, w którym jesteś wstępnie zainteresowany wypada się spotkać. Porozmawiać o projekcie bez względu na to ile on będzie kosztować – 5 tyś zł czy nawet 150 tyś zł. Wtedy zdecydowanie należy się spotkać i to niejednokrotnie… Żart.

Spotkanie może wiele powiedzieć o człowieku, z którym chcesz robić biznes. Każdy posiada swoje doświadczenia wypracowane przez lata. Tutaj jest ostateczna weryfikacja firmy.

2. Dlaczego filmy reklamowe kosztuję tyle ile kosztują?

Jest to jedno z naszych ulubionych zagadnień. W momencie, w którym klient wysyła zapytanie o wycenę i mówi „przecież to tylko 30 sekund filmu”, a najlepiej, kiedy jeszcze użyje stwierdzenia „filmik”, bo przecież „filmik” brzmi taniej niż film. „No to jak ile chcecie?

Nie, tak to nie działa.

To pytanie budzi największe zainteresowanie ze strony klientów.

Dlaczego „dobre” filmy reklamowe są drogie? Czy można nagrać tanio i dobrze film reklamowy? Odpowiedź jest jedna – NIE, nie można.

Oto dlaczego:

Dlaczego filmy reklamowe kosztuje tyle ile kosztuja. Za co dokładnie sie placi
 • doświadczenie agencji filmowej

Posiadamy dziesięcioletnie doświadczenie w realizacji filmów reklamowych,  ukończyliśmy szkoły filmowe, przygotowaliśmy dziesiątki planów filmowych, obsłużyliśmy masę klientów indywidualnych oraz dużych firm.

 • wiedza agencji filmowej

Ukończyliśmy szkoły filmowe w różnych dziedzinach, cały czas bierzemy udział w warsztatach filmowych oraz sami tworzymy takie warsztaty, wiemy jak profesjonalnie przygotować plan filmowy, znamy się na sprzęcie filmowym i potrafimy go obsłużyć, wiemy jak pracować z klientem na planie, potrafimy dostarczyć wysokiej jakości produkt.

 • kompetencje i kwalifikacje, ukończone studia filmowe

Możemy pochwalić się dyplomami ukończenia szkół filmowych, posiadamy odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają odbycie licznych szkoleń filmowych, spędziliśmy setki godzin na planach filmowych, dzięki którym zdobyliśmy wiedzę oraz doświadczenie.

 • bezpieczeństwo

Dostarczamy to co obiecujemy. Nie ma możliwości, w której podejmujemy się realizacji zlecenia i ostatecznie nie otrzymujesz od nas filmu, jesteśmy słowni, pewni tego co robimy i jak to robimy.

 • działania marketingowe firmy

Nikt o tym nie mówi, ale jeżeli firma buduje własną markę. To analogicznie będzie chciała większe wynagrodzenie, niż firma „krzak” o której nikt nie słyszał.

Działania marketingowe są niezwykle kosztowne, dotarcie do szerokiego grona odbiorców potrafi nieraz kosztować majątek. W dzisiejszych czasach dobry film nie wystarczy, trzeba go jeszcze dobrze zareklamować. Bez reklamy nie ma szansy usłyszenia o nas i zobaczenia co i jak robimy.

 • wykorzystywany sprzęt do realizacji filmów reklamowych

Możliwe, że klient nie widzi różnicy w jakości nagrania, dostrzega różnicę dopiero wtedy, kiedy materiał jest naprawdę przeraźliwej jakości. Trzęsący się obraz, prześwietlenia, niska rozdzielczość. Natomiast między aparatem, a profesjonalną kamera filmową nie dostrzega różnic. To tak jakby dziecku pokazać dwa obrazki, przy czym na jednej fotografii brakuje czegoś. „Czym się różnią obrazki” – tak to działa.

Jest spora różnica w realizacji kamerą za 50 tyś zł, a aparatem za 5 tyś zł. Przy czym kamera za 50 tyś to nie Hollywood. Musisz być tego świadomy.

Klient może powiedzieć, ale ja nie chcę filmu nagrywanego takim drogim sprzętem. Dajcie mi tańszy sprzęt, bo chce zapłacić mniej. Mniej zazwyczaj oznacza gorszą jakość sprzętu i produktu.

Topowe kamery hollywoodzkie kosztują około kilkuset tysięcy złotych, a nawet sięgają miliona.

Trzeba by jeszcze uwzględnić jakość obiektywów oraz dodatkowe akcesoria filmowe. Uwierzcie jest tego naprawdę sporo. Można by rozpisywać się godzinami na ten temat.

 • czas poświęcony na rozmowy

Mało kto mówi o tym otwarcie, że wiszenie na telefonie czy odpowiadanie na maile to również czas poświęcony na projekt. Realizacja filmu reklamowego to nie tylko stanie za kamerą czy siedzenie przed ekranem komputera.

Istnieje o wiele więcej zadań, które musimy wykonać.

Oto one:

 • trzeba poznać oczekiwania klienta
 • rozeznać rynek w danej realizacji i porównać spoty konkurencji
 • znaleźć odpowiednie inspiracje
 • wpaść na świetny pomysł na realizacje filmu, co wiąże się nawet z kilkudniowymi poszukiwaniami i burzami mózgów w zespole
 • wyszukanie odpowiedniej lokacji do zdjęć
 • zebranie zespołu filmowego
 • przygotowanie i sprawdzenie sprzętu filmowego do zdjęć. Jest to bardzo ważne zadanie, ponieważ w dniu zdjęciowym wszystko musi działać bez zarzutów
 • przeprowadzenie castingu w celu znalezienia odpowiednich ludzi do filmu
 • czas poświęcony na realizację filmu reklamowego

Mamy tu na myśli samą realizację filmową oraz dodatkowo czas jaki poświęcamy na wprowadzanie uwag do filmu na życzenie klienta.

Plan filmowy dla nas zaczyna się dużo wcześniej, niż ustalona godzina na planie z klientem.

Przykładowo: jesteśmy umówieni na rozpoczęcie zdjęć o godzinie 10:00. Dla nas to oznacza, że musimy zacząć pracę nawet od godziny 5:00.

Wcześniejsza obecność na planie wynika z przygotowania, sprawdzenia i rozstawienia sprzętu filmowego. Tak, aby o godzinie 10:00 być w gotowości do pracy.

 • ilość ludzi zaangażowanych w projekt

Bez odpowiednich ludzi, nie ma filmu. Aby film reklamowy mógł powstać potrzebni są ludzie tacy jak:

 • producent (człowiek, który zbiera wszystkich ludzi do zdjęć)
 • reżyser (mózg operacji)
 • operator kamery (oko do kadrów)
 • asystent operatora kamery (bardzo ważny człowiek na planie, dba o sprzęt oraz jego przygotowanie)
 • oświetleniowiec (fachowiec, który wie wszystko o świetle filmowym)
 • kierownik planu (zarządza czasem na planie, tak aby zdjęcia przebiegły w ustalonych godzinach, dba o ogólne dobro planu)
 • dyżurny planu (odpowiedzialny za wszelkiego rodzaju działania manualne na planie, pomaga w przygotowaniu planu)
 • dźwiękowiec (odpowiedzialny za dźwięk w filmie)

Każdy z ekipy filmowej ma swoje odpowiednie zadanie do wykonania na planie filmowym. Jeżeli reklama ma się udać obowiązkowa jest obecność każdego z tych fachowców.

Nie ma możliwości, że reżyser przygotowuje plan filmowy, a operator kamery ustawia światło. Na planie filmowym nie ma na to czasu! Każdy dokładnie wie co ma robić.

3. Jak myślą sprzedawcy?

W tym wątku chcemy pokazać jak działają największe agencje filmowe na rynku zatrudniające bardzo wielu ludzi i jakie podejście w stosunku do klienta możesz zaobserwować z ich strony.

co mysla sprzedawcy o cenie filmu reklamowego

Problemem dużych agencji filmowych  jest fakt, że mogą pozwolić sobie na zbyt wiele. Mamy na myśli to, że w wielu przypadkach liczą się finanse, a nie sam klient.

Jak wygląda współpracą z dużą agencją filmową?

Jeżeli agencja filmowa cieszy się dużą popularnością i przetwarza sporą ilość projektów, to często nowych klientów potraktuje jak jelenia. „Masz tutaj cenę nie pasuje to wypad”. Klient zobaczy cenę przerazi się i pójdzie szukać dalej. Może być też odwrotnie, będzie go stać na dana usługę i zostanie.

Jak myślisz, kto na tym skorzysta. Klient czy agencja filmowa? Odpowiedź jest jasna.

Nie ma sensu również szukać usługi zbyt taniej, bo jak wcześniej wspomnieliśmy, jeżeli coś jest tanie to prawdopodobnie jest słabej jakości.

Jaki jest kompromis?

Wypośrodkować swoje oczekiwania i finanse.

Jest masa firm, która robi świetną robotę, może pochwalić się naprawdę ciekawymi projektami i przy tym nie zedrze ostatniej złotówki.

Dobrym rozwiązaniem jest podejście racjonalne, aby samego siebie nie oszukać co do zaplanowania budżetu. Można mieć ogromne oczekiwania, a budżet jest mały. Wtedy najlepiej jest porozmawiać z wykonawcą i poradzić się w kwestii ustalenia budżetu.

Nawet przy projektach za 15 tysięcy zł, gdzie większość klientów jest przekonana, że za taką kwotę można uzyskać efekty rodem z „Matrixa” należy porozmawiać ze specjalistami, którzy powiedzą co za dane pieniądze można zrobić, a czego się nie da zrobić.

Należy uwzględnić wiele czynników, które wpływają na cenę realizacji. 

Takich jak:

 • niezbędni specjaliści
 • profesjonalny sprzęt filmowy
 • techniczna wiedza do wykonania projektu
 • ilość czasu poświęconego na realizację filmu reklamowego

4. Jaka jest różnica pomiędzy profesjonalną agencją filmową, a freelancerem?

Dochodzimy do kluczowego punktu przy wyborze odpowiedniego wykonawcy.

Zatem, lepszym rozwiązaniem jest współpraca z agencją filmową, czy freelancer?

Poniżej dowiesz się jakie są  pozytywne aspekty oraz minusy współpracy w obu przypadkach.

Freelancer zawsze będzie tańszy. Pytanie tylko czy lepszy? Z naszego doświadczenia przy współpracy z różnymi ludźmi wynika, że dobre agencje podkreślamy dobre będą lepszym rozwiązaniem, niż niejeden freelancer.

Sami się na tym przejechaliśmy niejednokrotnie przy różnych współpracach. Natomiast jest szansa, że trafi się na świetnego freelancer’a, który będzie posiadał odpowiednie kompetencje, a cena będzie adekwatna.

Często nie łatwo takiego znaleźć, a jeżeli trafi się kompetentny wykonawca to również jest zawalony pracą.

W większości przypadków jedna osobą do realizacji większego projektu nie wystarczy. Oczywiście można zaangażować ludzi z zewnątrz do pomocy przy realizacji filmu reklamowego.

Natomiast trzeba mieć na uwadze, że cena również wzrośnie. Można dojść do wniosku, że lepiej jest bazować na agencji, która współpracuje już ze sprawdzonymi ludźmi. Jeżeli pójdzie coś nie tak, łatwiej jest egzekwować włożone finanse w projekt.

5. Jak powinien wyglądać profesjonalny film reklamowy w przystępnej cenie i ile to kosztuje?

Film reklamowy przede wszystkim powinien spełniać oczekiwania. To najważniejsze. Jeżeli zadowoli Cię film za 500 zł to świetnie. Nikomu to oceniać.

Natomiast to jaką marketingową rolę taki film będzie spełniać to już druga strona medalu.

Film reklamowy przede wszystkim powinien mieć dwie bardzo ważne cechy: być nieprzeciętny i sprzedawać.

Wykonawca filmu powinien wziąć  produkt do ręki i poznać biznes od środka. Napić się kawy w Twoim biurze, pooddychać chwilę Twoją firmą.

kluczem do dobrego filmu reklamowego i koncepcji jest to, żeby firma produkująca taki film zaangażowała się w biznes, zrozumiała go i wyczuła. Ludzie którym zlecisz film reklamowy muszą pracować tak jakby robili go dla siebie.

Dobry film reklamowy to przede wszystkim pomysł, to ludzie, to praca, ale również koszt.

Ile kosztuje film reklamowy?

Więc ile kosztuje film reklamowy

Ceny są zróżnicowane, jeżeli mamy podać jakieś widełki cenowe to sensowną produkcję można szacować w kwocie od 6 tysięcy zł – tak naprawdę tutaj nie ma końca.

Jeżeli chodzi o nas to realizujemy filmy reklamowe w przedziale cenowym od 6 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych. Są to zazwyczaj kwoty na których bazujemy i to się sprawdza.

Klienci są zadowoleni ze stosunku ceny do jakości usługi. Nie są to ogromne plany filmowe zatrudniające 30 osób na potrzebę realizacji. Działamy w kilkuosobowym składzie.

Sprawdź koszt poszczególnych członków ekipy filmowej za dzień zdjęciowy:

Producent: 1500-3000zł netto/ 1 dzień
Reżyser: 1000-3000 zł netto/ 1 dzień
Operator: 1500-3000zł netto/ 1 dzień
Asystent operatora kamery: 700zł netto/ 1 dzień
Oświetleniowiec: 800-1000zł netto/ 1 dzień
Kierownik planu: 1500zł netto/ 1 dzień
Dźwiękowiec: 700zł netto/ 1 dzień
Make-up: 500zł netto/ 1 dzień
Dyżurny planu: 800zł netto/ 1 dzień
Montażysta: 1500-3000zł/ 1 dzień
Postprodukcja: 1500zł/ 1 dzień

Wszystko tak naprawdę zależy od danej produkcji.

Możliwe, że klient zechce mieć scenografię wtedy dochodzi kolejna osoba do teamu scenograf albo w jakiś nietypowy sposób ubrać aktorów wtedy dochodzi charakteryzator i tak cena realizacji rośnie.

Istnieje możliwość zamknięcia się w 15 tysiącach zł za dzień zdjęciowy w raz z montażem i postprodukcją i będzie wyglądać to przyzwoicie.

6. Dlaczego nie warto szukać usługi zbyt tanio?

Stracisz tylko pieniądze i czas. Mało tego pomimo negatywnych emocji powrócisz do punktu wyjścia i będziesz szukać ponownie zaufanej agencji filmowej. Lepiej jest wydać trochę więcej raz i mieć produkt świetnej jakości.

Najczęściej firmy próbują zaoszczędzić na:

 • sprzęcie filmowym, przez co otrzymują materiał filmowy niskiej jakości, poniżej oczekiwań
 • ilości wyspecjalizowanych osób zaangażowanych w projekt
 • postprodukcji bez której film reklamowy nie ma odpowiedniego filmowego charakteru
 • tanich lokalizacjach filmowych, przez co filmy nie są tak atrakcyjne jak mogłyby być
 • często bazują na darmowej muzyce, przez co film traci na swojej wyjątkowości
 • nieprofesjonalnym oświetleniu bez czego film wygląda źle

Przykład dobrze zrealizowanej reklamy:

Zagrało tutaj kilka czynników:

 • pomysł
 • prostota w realizacji filmu
 • profesjonalne wykonanie filmu
 • efekt „wow”

Przykład źle zrealizowanej reklamy:

Zagrało tutaj kilka czynników:

 • słaba jakość obrazu
 • słaba jakość dźwięku oraz hałas w tle
 • słabej jakości tekst copywriterski
 • słaby scenariusz, (zbyt pierwszoplanowo pokazany produkt)
 • brak wyszukanej lokalizacji

Jedynym atutem reklamy jest znany artysta 🙂

Warto przeanalizować wszystkie czynniki wpływające na cenę filmu reklamowego  i przygotować budżet tak, aby mógł powstać dzięki niemu film wyróżniający się na tle konkurencji.

W razie jakichkolwiek pytań chętnie odpowiemy w komentarzu pod artykułem, bądź zapraszamy do kontaktu bezpośredniego i na pyszną kawę w naszym biurze.