Skip to main content

Ile kosztuje montaż filmu?


Ile kosztuje montaż filmu?

Ile kosztuje montaż filmu?

Montaż filmu to zdecydowanie jedna z trudniejszej sztuki filmowej. Dobry montaż filmu odpowiada za wiele sukcesów filmowych. Umiejętność dobrania odpowiedniej muzyki, spasowania ze sobą ujęć, wiedza i wyczucie, żeby z estetyką pokolorować ujęcia to wyższa szkoła jazdy, która jest tak bardzo w cenie.

Wielu amatorów bądź półprofesjonalistów nabywa podstawowe umiejętności montowania filmów. Twierdząc, że skoro oni nauczyli się tych czynności to nie może to być tak skomplikowane jak się mówi i nie wiadomo skąd ta cena montażu filmu. Nic bardziej mylnego, montaż to bardzo złożony proces, na który składa się wiele czynników. Dziś postaramy się w jak najprostszy sposób przedstawić jak wygląda profesjonalny montaż.

Jak wygląda profesjonalny montaż filmu?

Zacznijmy od początku, dostajemy od klienta materiał, który trzeba poskładać w całość, tak żeby film przyjemnie się oglądało, nie dłużył się i powodował efekt „wow”. Na pierwszy rzut oka wydaje się to na banalne zadanie.

Cały materiał trzeba przeselekcjonować, wybrać najlepsze ujęcia, poukładać je chronologicznie. Następnie zostawić tylko to, co nas najbardziej interesuje. Czyli usunąć wszystkie te fragmenty, które nie wejdą do wideo. Np. momenty, w których kamera bardzo się trzęsie i nie da się tych ujęć wystabilizować bądź fragmentów, które są prześwietlone. Trzeba przesiać ziarno od plew.

Kolejno wybieramy odpowiednią muzykę pod nasze ujęcia. Naszym zdaniem jest to najtrudniejsze zadanie. Znalezienie odpowiedniego utworu potrafi zająć nieraz więcej czasu, niż sam montaż filmów. Bywa czasem tak, że poszukiwania muzyki trwają kilka dni.

W momencie, w którym nasza muzyka znalazła się w programie do edycji następuje czas ułożenia ujęć pod muzykę. Przycięcia kadrów w odpowiednich miejscach. Zastosowanie interesujących przejść, dodanie napisów itd.

Końcowym etapem jest nadanie naszemu filmu odpowiedniego look’u. Np. dla wakacyjnego nagrania z wyjazdu nadamy bardziej pomarańczowy, czy czerwony odcień tak, aby kolory powodowały radosne wspomnienia i film wyglądał na ciepły.

Jaki jest koszt montażu filmu

Montaż filmu cena

Jak widać montaż filmu to nie taka prosta sprawa jak się może wydawać. To złożony proces, gdzie cena jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Weźmy pod uwagę :

  • długość końcowego video
  • ilość materiału do zmontowania liczona w GB
  • charakter zmontowanego materiału. Inna cena za montaż filmu będzie w przypadku realizacji dla dużej znaczącej na rynku korporacji, a inna za zmontowanie amatorskiego nagrania z wakacji. Chociaż w obu przypadkach praca zostaje wykonana w pełni profesjonalnie.

Cena za montaż filmu może się wahać w zależności od projektu między 350zł netto w przypadku realizacji krótkiej formy 15sec-1min, 350zł netto – 2000zł netto za jeden film w zależności od złożoności montażu filmu itd. Cena może być wyższa to tylko przykłady, musimy poznać dokładne informacje, aby móc precyzyjnie przedstawić wycenę. Mamy nadzieje, że już wiadomo ile kosztuje montaż filmu w profesjonalnej firmie.

Artykuł zawiera istotne elementy związana z ceną za montaż filmu. W skład artykułu wchodzą szczegóły dotyczące cen związanych z : montażem filmu, postprodukcją, zakupem muzyki.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą montażu realizowane przez Nasze studio filmowe.