Skip to main content

Ile kosztuje profesjonalny sprzęt filmowy? Zima 2020


Ile kosztuje profesjonalny sprzęt filmowy? Zima 2020

Ile kosztuje profesjonalny sprzęt filmowy? Zima 2020

Ceny profesjonalnego sprzętu filmowego są naprawdę zaskakujące, wielu ludzi włącznie z klientami usług filmowych nie ma pojęcia, ile tak naprawdę kosztuje kamera z wyższej półki wraz z akcesoriami.

Artykuł ma na celu uświadomić przyszłym filmowcom z jakimi kwotami muszą się mierzyć, jeżeli chcą profesjonalnie zacząć zajmować się filmem i świadczyć tego typu usługi. Klienci usług filmowych również często nie są świadomi jak wysoką cenę agencja filmowa musi wydać, aby nabyć niezbędne narzędzia filmowe do stworzenia wysokiej jakości filmu.

Ile kosztuje profesjonalna kamera?

Posiadamy kamerę marki Canon C200. Koszt 38 tysięcy złotych brutto. Zdecydowaliśmy się na zakup dokładnie tego modelu z kilku zasadniczych powodów:

– Odpowiednia cena do jakości
– Wypośrodkowana cena w porównaniu z innymi profesjonalnymi kamerami
– Świetna jakość obrazu
– Niska waga
– Dużo przydatnych wbudowanych funkcji np. elektroniczny wizjer, filtry ND, autofocus
– Wielozadaniowość np. sprawdzi się jako kamera reporterska, reklamowa, teledyskowa

Zakup odpowiedniej kamery jest bardzo ważny, ponieważ:

– Koszt jest bardzo wysoki – kilkadziesiąt tysięcy złotych
– Kamery nie kupuje się zbyt często mają służyć na lata
– Źle dobrany zakup kamery oznacza dość wysokie straty w momencie sprzedaży
– Ciężko jest sprzedać sprzęt filmowy o wysokiej wartości

Ile kosztują profesjonalne obiektywy?

Ile kosztują profesjonalne obiektywy

Przykładowe obiektywy filmowe: Zeiss Compact Prime CP.2

W przypadku filmowania istnieją dwa rozwiązania. Można skorzystać z zakupu obiektywów fotograficznych danej marki bądź obiektywów filmowych. Niestety obiektywy filmowe są zdecydowanie droższe od obiektywów fotograficznych, czasem nawet trzykrotnie.

Przykładowo:

Koszt obiektywu fotograficznego wysokiej jakości: 5 tysięcy złotych brutto
Koszt obiektywu filmowego średniej jakości: 15 tysięcy złotych brutto

Dlaczego napisaliśmy średniej jakości obiektyw filmowy? Ponieważ koszt obiektywów filmowych z wyższej półki potrafią opiewać na kwoty nawet 100 tysięcy złotych za sztukę.

Przykładowy obiektyw fotograficzny typu zoom Canon 16-35mm L

Przykładowy obiektyw fotograficzny typu zoom Canon 16-35mm L

Czym różni się obiektyw fotograficzny od obiektywu filmowego?

– Obiektyw fotograficzny daje nieco gorszą jakość obrazu, niż w przypadku szkła filmowego
– Obiektyw fotograficzny wygląda mniej profesjonalnie
– Obiektyw fotograficzny nie posiada płynnej regulacji przysłoną
– Obiektyw fotograficzny jest mniej precyzyjny w regulacji ostrością obrazu
– Obiektyw fotograficzny jest wykonany z gorszych materiałów (większa ilość plastiku)
– Obiektyw fotograficzny jest zazwyczaj mniejszy i lżejszy
– Obiektyw fotograficzny nie posiada niezbędnych oznaczeń na obudowie, które pozwalają mieć pełna kontrolę nad obrazem

Oznaczenia

Czym różni się obiektyw fotograficzny od obiektywu filmowego

Jest natomiast jedna ogromna zaleta obiektywów fotograficznych. Mianowicie zazwyczaj posiadają autofocus i ogromnie ułatwiają pracę operatora kamery, który czasem jest zdany sam na siebie i swoje umiejętności. Jeżeli budżet projektu filmowego nie pozwala na wynajęcie obiektywów filmowych wraz z ostrzycielem, który odpowiedzialny jest za zdalne sterowanie ostrością obrazu. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystać z obiektywów fotograficznych i kamer posiadających funkcję auto ostrości.

Ze względu na ogromne koszty zakupu obiektywów filmowych filmowcy decydują się na ich wynajem. Koszt wynajęcia sensowego set’u 5 obiektywów filmowych to 1500 zł netto/1 dzień wynajmu. Zakładając, że jeden obiektyw filmowy kosztuje przynajmniej 15 tysięcy złotych brutto.

Obiektywy filmowe są jednak przeznaczone do bardziej profesjonalnych produkcji filmowych, w których wykorzystujemy filmowe środki wyrazu takie jak:

-Zbliżenia
-Przeostrzenia
-Najazdy

Szkła fotograficzne świetnie sprawdzają się przy rozmaitych projektach filmowych i ze względu na swoją uniwersalność i cenę cieszą się dużą popularnością wśród filmowców.

Ile kosztuje profesjonalny gimbal?

Czyli narzędzie stosowane do stabilnej pracy kamery.

Jeszcze nie tak dawno temu jedynym rozwiązaniem, aby kamera mogła pokonać jakiś dystans bez efektu trzęsącego się obrazu był system stabilizacji Steadicam. Duże ciężkie narzędzie, które zapewnia płynny ruch kamery.

Ile kosztuje profesjonalny gimbal

W dobie rozwoju technologii na rynek weszły rozwiązania typu Gimbal. Jest to elektroniczny system stabilizacji kamery, bazujący na wbudowanych żyroskopach, które stale nadzorują położenie kamery i utrzymują odpowiedni jej kąt.

narzędzie stosowane do stabilnej pracy kamery

Przykładowy gimbal DJI Ronin 2

Koszt tego typu stabilizatora kamery to 25 tysięcy złotych brutto.

Z pewnością wielu z Was miało już kontakt z tego typu urządzeniem tylko w nieci mniejszej wersji np. Gimbal do telefonu, sportowej kamery GoPro czy aparatu fotograficznego. Dlaczego Gimbal do dużych kamer jest tak drogi?

– Niezawodność pracy
– Duża precyzja
– Duża moc silników, aby precyzyjnie stabilizować pracę kamery

Ile kosztuje profesjonalny statyw?

Zagadnienie może wydawać się śmieszne przecież statyw to statyw. Każdy wie jak wygląda, stoi na nim kamera i tyle, co w nim drogiego?

Koszt przyzwoitego statywu to 5 tysięcy złotych brutto. Gdzie ceny statywów z wyższej półki mogą sięgać kwot nawet do 100 tysięcy złotych brutto.

Cena statywów zależy od:

– Jakości materiałów
– Marki
– Pracy płynności głowicy olejowej
– Systemach rozkładania

Ile kosztuje profesjonalny dron?

Ceny bezzałogowych statków powietrznych inaczej mówiąc dronów są raczej ustabilizowane. Przyjęło się, że jest górna granica fabrycznie produkowanych dronów i na nic zazwyczaj wykonuje się bardziej profesjonalne produkcje filmowe.

Koszt profesjonalnego drona to 70 tysięcy złotych brutto. Dron posiada wymienną optykę, długi czas pracy na jednej baterii, odporność na wiatr, wysokiej jakości kamerę itd.

Dodatkowo trzeba doliczyć koszt kursu, aby można było wykonywać loty komercyjne tego typu urządzeniem i móc nagrywać filmy z lotu ptaka.

Koszt kursu: 3 tysiące złotych brutto.

Ile kosztuje profesjonalny dron

Przykładowy dron DJI Inspire 2

Ile kosztuje profesjonalny komputer do montażu filmów?

Nagrane osobno ujęcia nie można nazwać filmem, dopóki się ich ze sobą odpowiednio nie połączy. Tutaj jest cała magia kina. Dobór odpowiedniej muzyki, budowanie historii za pomocą ujęć itd.

Tak naprawdę nagrane ujęcia wysokiej jakości kamera można zmontować na laptopie o wartości 5 tysięcy złotych brutto, ale uwierzcie będzie to prawdziwa mordęga dla Was. Program filmowy będzie się zawieszać, wyłączać. Komputer osiągnie bardzo wysokie temperatury ze względu na mała wydajność. Koszmar. Jest to możliwe, ale nie polecamy.

Koszt profesjonalnego komputera do montażu to 20 tysięcy złotych brutto. Taka kwota jest już wystarczająca, aby komputer uciągnął pracę jaką mu się narzuca, przetworzył niezbędne informacje i w efekcie pozwolił na zmontowanie filmu.

Ostateczna cena niestety nie jest tutaj znana, pasjonaci komputerów mogliby powiedzieć, że odpowiedni komputer do montażu filmów powinien kosztować 100 tysięcy złotych brutto, albo i więcej. Oczywiście, mógłby i może, natomiast przy produkcjach filmów reklamowych, teledysków, wesel czy innych tego typu realizacji nie ma to najmniejszego sensu.

Podsumowanie

Przebrnęliście przez cały artykuł wiecie już mniej więcej, ile co kosztuje. Tak naprawdę jest to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ aby móc nazywać się mianem filmowca trzeba zakupić jeszcze niezbędne akcesoria, bez których tak drogi sprzęt filmowy nie będzie działać poprawnie. Akcesoria potrafią kosztować fortunę, wierzcie nam.

Dobrze, podsumujmy kwoty niezbędnego sprzętu filmowego i dowiedzmy się, ile musimy wyłożyć na start, aby zacząć robić wysokiej jakości filmy.

Kamera: 38 tysięcy złotych brutto
Set 5 obiektywów fotograficznych (przyjmijmy to tańsze rozwiązanie): 25 tysięcy złotych brutto
Statyw: 5 tysięcy złotych brutto
Gimbal: 25 tysięcy złotych brutto
Dron: 70 tysięcy złotych brutto
Licencja pilota: 3 tysiące złotych brutto
Komputer: 20 tysięcy złotych brutto
————————————————————-
Reasumując: 123 tysiące złotych brutto.

Pamiętajcie, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Jest jeszcze cała masa niezbędnych akcesoriów, które trzeba zakupić.

Uśredniając Akcesoria: 50 tysięcy złotych brutto

Akcesoria niezbędne do produkcji filmowych