Skip to main content

Jak zacząć przygodę z filmowaniem? 2019


Jak zacząć przygodę z filmowaniem? 2019

Jak zacząć przygodę z filmowaniem? 2019

Skoro znaleźliście ten artykuł to prawdopodobnie chcecie rozpocząć swoją przygodę z filmem. Nie ma co się dziwić, film jest świetną formą wyrażania siebie, ale także skuteczną formą reklamy.Doskonale wiedzą to firmy i media, który właśnie za pomocą ruchomego obrazu promują swoje marki w social media.

Artykuł ten kierujemy do osób początkujących oraz średniozaawansowanych twórców.

Zacznijmy od początku

Chcecie rozpocząć swoją przygodę z filmowaniem, ale nie wiecie jak się do tego zabrać. To zrozumiałe, powodów może być wiele. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że żyjemy prawdopodobnie w najlepszych czasach, gdzie dostęp do wiedzy jest banalnie prosty i bezpłatny. Wystarczy tylko chcieć!

Najlepszym krokiem na początek jest spróbowanie swoich sił w robieniu ujęć sprzętem do którego mamy dostęp, może to być telefon, aparat, kamera, cokolwiek co daje taką możliwość.

Musicie się przekonać czy właśnie ta forma wyrazu jest dla Was odpowiednia. Nikt od razu nie pójdzie zakupić drogiego aparatu, bądź profesjonalnej kamery, bo chce nauczyć się filmować.

Trenowanie oka to podstawa, łapanie ciekawych kadrów, wyobrażanie sobie ujęć. Jak pokazać daną chwilę w ciekawy sposób. Im więcej pomysłów tym więcej ujęć. Jeżeli jesteście przekonani co do swojego nowego hobby to oczywiście czas zakupić sprzęt, który da nowe możliwości.

Jaki aparat wybrać na początek?

Na rynku obecnie jest wiele firm, które umożliwiają zakup aparatu z funkcją filmowania i to naprawdę rozbudowaną. Zakładam, że fotografia nie pozostanie Wam obca i poza robieniem filmów, aparat przyda się również do tego. Dlatego na pierwszy sprzęt odradzam zakup kamery. Ze względu właśnie na brak funkcji robienia zdjeć, oraz zdecydowanie wyższa cenę.

Każdy wybór będzie dobry Nikon, CanonSonyPanasonicFujifilm. Decyzja należy do Was i waszych portfeli. Każda z firm proponuje bardzo podobne do siebie rozwiązania. Zatem na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu pierwszego aparatu?

Typy matryc – 1 cal, Micro 4/3, APS-C, Full-Frame to najczęściej spotykane typy matryc wsród producentów aparatów. Im mniejsza matryca tym gorzej radzi sobie w słabych warunkach oświetleniowych, oraz mniejszy zakres obrazu ma do pokazania względem konkurujących matryc. Np. matryca APS-C pokaże obraz o nieco mniejszym kącie, niż matryca Full-Frame z obiektywem o tej samej ogniskowej np. 35mm. Każdy typ z tych matryc nada się do filmowania. Wybór zależy do Was, którą wybierzecie.

Ja osobiście polecam aparaty z matrycami APS-C i Full-Frame. Dlaczego? APS-C to odpowiednia cena do jakości obrazu. Matryca całkiem nieźle radzi sobie w warunkach ze słabym oświetleniem. Full-Frame szerszy zakres kąta widzenia, matryca bardzo dobrze radzie sobie w słabych warunkach oświetleniowych.

Aktualnie producenci z aparatami o matrycach Micro 4/3 np. Panasonic i BlackMagic starają się dorównać konkurencji i tworzyć matryce, które równie dobrze radzą sobie z ujęciami o słabym oświetleniu. Szczerze mówiąc idzie im to całkiem nieźle, a najnowsze aparaty to udowadniają.

Zakres ISO – jest to czułość matrycy na światło, im możliwie większy zakres ISO, tym Wasze aparaty lepiej będą radzić sobie w ciemnościach. Prym wiodą tutaj aparaty z matrycą pełnoklatkową od firmy Sony, ale aparaty z matrycą APS-C od tego samego producenta nie wypadają znacznie gorzej.

Istnienie oczywiście pewne ograniczenie co do korzystania z wysokiego ISO, w pewnym momencie obraz zacznie szumieć i mocno straci na jakości. Warto pamiętać, aby nie przekraczać wartości 3200-6400 ISO w zależności od modeli aparatu i producenta.

Kl/sec – ilośc klatek na sekundę, ma to spore znaczenie w realizowaniu filmów. Im więcej fps tym większe mamy pole do popisu. Jeżeli chcemy uzyskać efekt slowmotion to aparat powinien posiadać klatek jak najwięcej. I tu zdecydowanie wystarczy liczba 100fps przy zapisie materiału o rozdzielczość Full HD 1920-1080.

Aktualnie jest to standard, który się szybko nie zmieni. Na zaawansowane aparaty 4k z możliwością filmowania 120kl/sec trzeba będzie jeszcze dłuuugo poczekać.

Gabaryty – rozmiar ma znaczenie! Uwierzcie, podczas podróży, czy wakacji, sytuacji w których im mniejszy aparat tym lepiej, rozmiar ma znaczenie. Oraz jego waga, w momencie w którym musimy długo trzymać aparat w dłoniach, bądź przy wykorzystaniu jakiegoś akcesoria np. gimbal waga odgrywa dużą rolę.

Plecy Wam później za to podziękują. Dodatkowo im większy i cięższy aparat, tym droższy będzie np. gimbal. Z tego powodu, że będzie musiał dysponować większą mocą silników, aby udźwignąć sprzęt, oraz posiadać odpowiednio dużą klatkę na zamocowanie aparatu. Najlepiej sprawdzają się tutaj bezlusterkowce. Małe, lekkie, poręczne, a jakość obrazu mówi sama za siebie.

Cena – wiadomo im taniej tym lepiej, średnio za przyzwoite body trzeba zapłacić w granicach 3000-6000zł, jeżeli zdecydujecie się na zakup używanego aparatu kwoty mogą zmaleć o ok. 20 % chyba, że traficie na jakąś super okazję.

Funkcje – tutaj warto sprawdzić, czy aparat posiada np. wbudowane aplikacje do robienia filmów typu timelaps itd. W większości nowszych modeli aparatów, można zainstalować takie aplikacje samemu, ale czasem bywa, że dany model posiada już taką funkcję i osoba, która nie potrafi zainstalować aplikacji ma to z głowy. Oczywiście można zwrócić się do sklepu fotograficznego, który powinien pomóc i zainstalować daną aplikację.

Sprzęt z którego sam osobiście korzystam niezmiennie od początku 2016 roku – Sony Alpha A6300 koszt aktualnie to ok.2500 zł. Wraz z dwoma obiektywami Sigma 16mm 1.4F – koszt ok.1700 zł, oraz Sigma 30mm 1.4F – koszt ok. 1500 zł.

Akcesoria fotograficzne, które musisz mieć!

Karty SD – bez nich niczego nie nagrasz, ani nie zrobisz zdjęcia. Lepiej kupić kilka kart np. 64GB o szybkości zapisu 90mb/s niż jedną drogą kartę, którą prawdopodobnie zgubisz. Polecam karty z większą prędkością zapisu jak np. 90mb/s z tego względu, że im większy zapis tym mamy pewność, że aparat nie będzie miał problemu z zapisem materiału w rozdzielczość 4k. Polecam karty firmy : Sandisk koszt takiej karty (64mb – 90mb\s) to ok. 120 zł

Statyw – ważne, żeby miał olejową głowicę, która zapewni płynny ruch. Prawe-lewo, góra-dół. Solidne nogi, które zapobiegną przewróceniu się statywu podczas silnego wiatru. Znaczenie ma tutaj waga statywu na początek polecam zakup statywu : Velbon Videomate 638 koszt ok. 300 zł

Plecak – w czymś trzeba przechowywać Wasz dorobek. Najlepiej sprawdzi się coś solidnego, niewielkich rozmiarów, dobrej jakości i o ciekawym nowoczesnym wyglądzie. Polecam LowePro TAHOE BP 150, sam jestem właścicielem tego plecaka. Koszt ok. 200 zł.

Filtr ND – warto wyposażyć się w tego typu szkła. Filtr zapobiegnie przepałom w materiale wynikającym z filmowania w bardzo słoneczne dni, bądź uwydatni kolor i kształt chmur. Koszt ok. 50-400 zł w zależności od jakości. Sam do aparatu posiadam te tańsze rozwiązania i szczerze sprawdzają się. Polecam sklep „Mitoya” lub „Eltec” z chińskimi zamiennikami.

Baterie – im więcej tym lepiej, ale tu wystarczą tak naprawdę 4 dodatkowe sztuki. Jedną dostaniecie w zestawie z aparatem. Nowoczesne aparaty mają możliwość korzystania z powerbanków podpiętych po USB, także i z jednym akumulatorem dalibyście radę, ale lepiej mieć coś w zapasie.

Gimbal – czyli elektroniczny system stabilizacji. Polecam 3-osiowe żyroskopowe gimbale. Zakup tego typu sprzętu wiąże się z dodatkowymi już nieco większymi kosztami 1500-3000 zł. Dlatego na sam początek nie do końca polecam tego typu rozwiązanie techniczne. Jeżeli macie na to budżet to jak najbardziej, ale są istotniejsze elementy jak karty, baterie, plecak itd. Jeżeli znajdziecie trochę wolnych środków polecam Zhiyun Crane 2 koszt ok. 2300 zł.

Jaki obiektyw do filmowania?

Najlepszym rozwiązanie byłoby posiadać przynajmniej 3 obiektywy. Rozumiem, że skoro zaczynacie swoją przygodę z filmowaniem to trzeba liczyć każdy grosz. Dlatego najlepiej wyposażyć się w obiektyw typu Zoom. Tego typu rozwiązanie da większe pole manewru podczas ujęć niż jedna stałka. Jakość obiektywu zależy już od Waszego budżetu. Im jaśniejszy tym droższy. Najlepiej sprawdzi się obiektyw o przysłonie „F” 2.8 to bardzo uniwersalne światło, za które niestety trzeba trochę zapłacić.

W zależności od ogniskowej np. 24-70mm to koszt ok.5000 zł. Można kupić tańszy obiektyw za kwotę 2000 zł, ale tracimy tutaj na jasności. W tym przedziale cenowym dostajemy 4F. W ujęciach na dworzu w słoneczny dzień, nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Gorzej w pomieszczeniach bez dodatkowego oświetlenia, tu może być już widać szumy w obrazie.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zakup dwóch obiektywów,  stałek. Np. szeroki kąt 16mm oraz coś węższego portretowy 35mm, bądź 50mm. Taki wybór szkieł pozwoli Wam już bawić się doborem planu i urozmaicać kadry filmie. Dużą zaleta stałek jest to, że posiadają świetne światło o niskiej wartości np. 1.4F co w połączeniu z filtrami ND dają niesamowicie plastyczny obraz. Średnia podstawowych modeli stałek to koszt ok. 1500zł za sztukę.

Niestety zakup obiektywów to jeden z najdroższych wydatków, czasem większy niż sam aparat, a jak już wcześniej wspomniałem przydałoby się kilka dobrej jakości obiektywów. Ale spokojnie, macie na to czas!Dopiero zaczynacie swoją przygodę z filmem.

Darmowy program do montażu filmów.

Skupmy się na dwóch typach systemów. Windows i Mac. W przypadku Windowsa polecam program Movie Maker. Program ten jest bardzo porosty w obsłudze i intuicyjny. Bez problemu zmontujecie w nim swoje pierwsze produkcje, podłożycie dźwięk i zrobicie napisy.

Jeżeli chcielibyście zainwestować w program do montażu filmów polecam Sony Vegas koszt ok. 1500 zł. W przypadku rozwiązań na Mac’a polecam program iMovie, tu podobnie intuicyjność, prostota, wszelkie potrzebne narzędzia, które pozwolą stworzyć film. Jeżeli chcecie zakupić program do montażu filmów na Mac’a polecam Final Cut PRO. Sam obecnie pracuje na tym programie i służy mi już od wielu lat bez zarzutów.

Wszelka niezbędna wiedzą na temat montażu filmów jest tak naprawdę w internecie. Stawiając swoje pierwsze montażowe kroki można wesprzeć się darmowymi tutorialami na YouTube. Sam w ten sposób uczyłem się montować filmy.

Znaczenie przyspiesza to proces nauki i pozwala załapać o co w tym wszystkim chodzi. W dużej mierze głównie wiele zależy od  wyczucia estetyki filmu, doboru kadrów, aby on profesjonalnie wyglądał niż samo poruszanie się po programie. Szybko to załapiecie, uwierzcie mi.

Jeżeli chcielibyście znaleźć więcej wiedzy na temat filmowania zapraszam na mój kanał na YouTube w którym pomogę Wam odpowiedzieć na nurtujące pytania z operatorki, montażu filmów, doboru odpowiedniego sprzętu i akcesoriów : https://www.youtube.com/channel/UC8aTQ1fgzD3ZeWcqU7gp9kw

Nasze studio filmowe realizuje:
– filmy promocyjne
– filmy reklamowe
– filmowanie i montaż filmów
– filmy szkoleniowe
– filmy korporacyjne
– filmowanie dronem
– nagrywanie konferencji
– produkcja teledysków i produkcja filmów